Łotwa (2018)

Łotwa, a dokładnie Ryga.

Miasto ciekawe, z bardzo ładną starówką i dzielnicą Ary Nouveao, punktem obowiązkowym dla wszystkich wielbicieli architektury.

Poza starówką warto zobaczyć bazar miejski – ogromne targowisko mieszczące się w byłych hangarach Zeppelinów z czasów I wojny światowej. Poza tym łotewski pałac kultury czyli budynek łotewskiej Akademii Nauk, ruiny wielkiej synagogi, cyrk (już zamknięty, ale jeszcze do nie dawna jedyny w europie stacjonarny cyrk). Na starówce punkty obowiązkowe to Trzej Bracia oraz Dom Kotów.

Z punktów nieszablonowych zdecydowaniem polecamy wycieczkę na wyspę Kipsala. Na wyspę spokojnie można się dostać piechotą. Po przejściu przez most kierujemy się w prawo w niepozorną, brukowaną uliczkę. Przy ulicy znajdują się drewniane domki i gdzieś pomiędzy nimi niepozorny znak ‚muzeum’. Kierując się nim docieramy do muzeum Żanisa Lipke – łotewskiego bohatera narodowego, który w czasie wojny ukrywał w swoim domu wielu żydów.

Porównując Wilno i Rygę zdecydowanie bardziej podobało nam się Wilno. W Rydze jest dużo biedniej, wystarczy odejść kawałek od centrum i krajobraz zmienia się nie do poznania. Jednakże jest tu wiele ciekawych miejsc do zobaczenie i również tu przyjechać.

 

Informacje praktyczne:

  1. Muzeum Żanisa Likpe jest bezpłatne
  2. W Rydze prędzej dogadasz się po rosyjsku niż po angielsku
  3. W całej Rydze obowiązuje strefa płatnego parkowania, ceny są dość wysokie i lepiej poszukać jakiegoś długoterminowego parkingu niż płacić w parkomacie (najlepiej to mieć hotel z parkingiem, ale o to też niełatwo). My parkowaliśmy tutaj: 7 Visvalža iela gdzie płaciliśmy 3 EUR za dzień.

 

195 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *